Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. míč ( = balón, mičuda nebo meruna ) - kožená koule vyplněná vzduchem.

2. zápas ( = mač, utkání ) - snaha obou zúčastněných stran vstřelit o gól více než soupeř, úspěšné snaze se říká vítězství ( " vyhráli jsme ! " ), neúspěšné prohra ( " voni zase rupli hovada " ).

3. gól ( = goal, banán ) - vstřelení míče do branky, v současné době věc nevídaná, a proto tolik očekávaná .

4. brankář ( = gólman ) - jediný hráč na hřišti, který může za hry chytit míč do rukou, není to ovšem žádná výhoda, neboť i tak přes  něj jdou absolutně všechny góly, které ve fotbale padnou, ačkoliv jeho funkcí je tomu zabránit.

5. bek ( = obránce ) - podle schopností hrát tou či onou nohou rozeznáváme beka pravého a levého, i když se objevil názor, že bek vlastně neumí hrát žádnou nohou, zato dokonale zvládá kopání do achillovek, podrážení a tahání za dres.

6. špílmachr - údajný tvůrce hry, který se po trávníku pohybuje lehkou chůzí a svými přesnými centry nutí ostatní, aby naopak běhali jako blázni, po zápase je nejmíň opotřebován, a přesto bere nejvíc prachů, snem každého fotbalisty je stát se tudíž špílmachrem.

7. centrforward - střední útočník jehož jedinou povinností je nastřílet, co nejvíce banánů.

8. enfant terrible - čili zlobivé dítě kontroverzní fotbalista, jehož milují diváci a nenávidí trenéři, enfant terrible často holduje alkoholu a lepým děvám, hulí jako fabrika, a přesto dokáže podat na hřišti obdivuhoné výkony.

9. fanoušci - větší skupina lidí, která mocným dutím do trub, ranami na buben, pískáním, tleskáním a vulgárními výrazy, častujícimi rozhodčího, snaží se podpořit jeden ze zúčastněných týmů.

10. stadion - železobetonová stavba, určená původně pouze k fotbalovým zápasům,  v jejíchž prostorách se nyní kromě mačů odehrávají též koncerty pop music a srazy náboženských sekt.

11. hřiště ( = zelený pažit, trávník ) - zelená plocha rámovaná bílými čarami.

12. branka ( = svatyně, kisna ) - kovová konstrukce, jejíž kratší strany(tyče), zaražené do trávníku, nesou delší stranu neboli břevno, je hájena brankářem.

13. kopačky - speciální boty, v nichž nelze řídit auto, chodit na ryby ani do tanečních,  hrát tenis, ale pouze hrát fotbal.

14. faul ( = kosa ) - účinná obrana proti hráči nepřátelského týmu.

15. velké vápno - prostor před brankou, ve kterém ještě může brankář chytat míč do rukou.

16. malé vápno - zmenšený prostor před brankou, ležící ve velkém vápnu, brankář je v něm  téměř nedotknutelný.

17. středový kruh - kruh z vápna uprostřed hřiště, zde zápas začíná.

18. roh - kop z rohu hřiště před branku protivníka.

19. zeď- účinný prosředek, jak zabránit brance soupeře při přímém kopu, 4 až 5 hráčů, nejlépe s masochistickými sklony, se v řadě tváří v tvář postaví střelci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no prece já!!!!!!

(Lipan, 14. 12. 2007 12:35)

cus sem lipan kdo me nezna at de na profily hracu a uplne dule sdar va s lipan